Oamenii sunt atat de diferiti, sunt unici, stim cu totii asta. Iar fiecare isi exprima "unicitatea" in propria-i maniera.
Sunt oamenii care, pentru a se pierde in multime, care pentru a fi "acceptati" isi schimba felul de a fi, sunt altfel in prezenta acelui grup de oameni in fata carora trebuie sa dovedeasca ca este sau nu demn de prezenta lor, idee total gresita, din punctul meu de vedere, pentru ca TU trebuie sa fii TU.
Sunt oameni carora nu le pasa de ce cred cei din jurul lor, care sunt independenti de parerile altora.
Dar incep sa aberez vorbind la modul general.
Nu de mult a aparut pe internet cazul unui tata, specialist in IT, care in timp ce adauga noutati pe calculatorul fiicei sale, a vazut o postare pe facebook a acesteia, care facuse in asa fel incat parintii ei sa nu ii vada profilul.
Dar mai bine adaug clipul cu pricina.
Din punctul meu de vedere, ambele reactii au fost exagerate. Adolescentii oricum au tendinta de a-si hiperboliza existenta si problemele, insa este clar ca existe o problema de comunicare in acea familie. Pe cealalata parte, consider ca tot de a spus tatal ei in acest clip ar fi putut la fel de bine sa ii spuna fiicei sale face-to-face. Dar partea cu impuscatul laptop-ului a fost poate prea mult.
Clipul si situatia de fata demonstreaza cum actioneaza diferite persoane in diferite situatii, uniipoate nu intr-o maniera prea fericita/buna.
Ce am vrut sa pun in evidenta? Faptul ca este nevoie de o buna relatie intre parinti si copii.
0 comentarii:
Trimiteți un comentariu