Adolescenta,pentru cei ce n-au ajuns la ea,e ceva indepartat,dar care te atrage cu o forta irezistibila,pentru ca este este viitorul,speranta,iar pentru cei care au trecut de ea,adolescenta e acea perioada fantastica din viata unui om,in care totul e posibil,in care stelele iti stau in palma,iar lumea asteapta sa fie cucerita de catre tine,adolescentul cu sufletul deschis si mintea limpede.
Din punct de vedere psihopedagogic, vârsta adolescenţei este considerată atât
- Vârsta de aur,
- Vârsta marilor elanuri,
- Vârsta integrării sociale,
- Vârsta "laboratorului" personalităţii care duce la cunoaştere de sine, autodescoperire şi autovalorizare, dar şi
- Vârsta ingrată,
- Vârsta crizelor, a nesiguranţei, a insatisfacţiei,
- Vârsta dramelor,
- Vârsta viselor "neîmplinite", a iubirilor "imposibile", a relaţiilor "dezastruoase".
Care este drumul adolescentilor în viaţă ?
Adolescenţii sunt într-un proces de a se înţelege pe ei înşişi şi de aceea au un comportament în permanentă schimbare. Adolescenţii au dorinţa de a se realiza şi de a fi unici şi adoptă trei tipuri de conduite: fie de revoltă, fie de închidere în sine, fie de exaltare şi afirmare.
*Exista sase obiective pe care majoritatea adolescenţilor caută să le atingă în mod intuitiv în perioada adolescenţei:
Realizările - satisfacţia de a realiza o performanţa într-un anumit domeniu.
Prietenii - lărgirea grupului de prieteni prin legarea de noi prietenii şi păstrarea lor.
Sentimentele - înţelegerea propriei persoane prin împărtăşirea propriilor sentimente, trăiri cu o altă persoană.
Identitatea - sentimentul de a şti "cine sunt", de a fi recunoscut ca o persoană de valoare.
Responsabilitatea - încrederea de a şti că "pot să stau pe picioarele mele şi să iau decizii responsabile".
Maturitatea - transformarea din copil în adult.
Atitudinile negative faţă de adolescent
- "Netezitorii" vor să deţină controlul şi să-l ajute pe adolescent să evite toate greşelile. Însă, dacă drumurile sunt permanent netezite, el devine nesigur şi incapabil să reziste presiunii grupului; şi se naşte împotrivirea faţă de acele persoane şi ideile lor.
- "Provocatorii" se aşteaptă ca adolescentul să se maturizeze peste noapte şi-i acordă mult prea devreme anumite libertăţi. Însă, adolescentul nu are maturitatea deplină pentru a lua decizii corecte, coerente, şi cad victime presiunii grupului.
Atitudinea pozitivă faţă de adolescent
„Însoţitorii" au o atitudine echilibrată şi acordă adolescentului un spaţiu de independenţă şi libertate dirijată.
TEMERILE ADOLESCENTULUI
Perioada adolescenţei este caracterizată de câteva temeri.
1. Teama de a nu fi luat în seamă, de a fi considerat mic, de a nu fi suficient apreciat.
Recomandări:
- Asumaţi-vă responsabilităţi directe.
- Sprijiniţi iniţiativele celorlalţi.
- Antrenaţi şi alţi adolescenţi să contribuie la propria lor formare.
2. Teama de a nu fi înţeles, de a fi ridiculizat, minimalizat, marginalizat, de a fi repezit.
Recomandări:
- Creaţi condiţii pentru un dialog deschis, sincer, fie între voi, fie între voi şi părinţi sau profesori.
3. Teama de a fi pedepsit pentru că nu aţi răspuns exigenţelor adulţilor.
Recomandări:
- Nu faceţi lucruri în mod intenţionat rele, pentru a vedea limita răbdării celorlalţi.
- Dacă aveţi abateri absolut întâmplătoare, cereţi-vă scuze.
- În cazul abaterilor repetate şi majore, cereţi-vă iertare şi discutaţi despre aşteptările celorlalţi faţă de voi.
4. Teama de a nu te cunoaşte prea bine, de a nu şti încă cine eşti. Din această teamă apar tendinţele de supraapreciere sau subapreciere.
Recomandări:
- Confruntaţi-vă cu voi şi cu alţii, folosindu-vă de cele prezentate mai sus.
- Verificaţi-vă imaginea de sine cu imaginea celorlalţi despre voi.
- Alegeţi-vă un confesor, o persoană dragă, de încredere cu care să staţi de vorbă ori de câte ori simţiţi nevoia de a clarifica o problemă sau o situaţie.
5. Teama de banal, de obişnuit, de tradiţional.
Recomandări:
- Stimulaţi-vă, antrenaţi-vă şi educaţi-vă creativitatea în mediul şcolar, folosind teste de creativitate.
- Valorificaţi-vă talentele cu care aţi fost înzestraţi.
- Activaţi în cadrul grupurilor parohiale, de volunariat, pentru a fi de folos celor care au mare nevoie de exuberanţa voastră.
Presiunea grupului :
Adolescentul se confruntă cu presiunea grupului din care face parte, iar el simte o nevoie acută de a se conforma.
Conformismul este dorinţa de a fi exact ca toţi ceilalţi, de a face ce fac ei, de a purta ce este la modă, de a spune ceea spun ceilalţi, pentru a fi populari.
Un conformist este o persoană căreia îi este teamă să fie altfel decât majoritatea, el simte o nevoie permanentă de a fi ca toţi ceilalţi. În adolescenţă această presiune de a te conforma celorlalţi atinge cote critice şi uneori cote ridicole.
Pentru a înfrunta presiunea negativă a grupului:
- Spune-ţi cu curaj: „NU! Nici gând! De ce să-mi distrug trupul şi sufletul? Sunt singurele pe care le am!"
- Arată că ai încredere în tine însuţi: "Băieţi, dacă vreţi să o faceţi, n-aveţi decât, dar eu cred că este o prostie!"
- Cei mai mulţi adolescenţi îi respectă pe cei care au curajul să fie ei înşişi şi ar vrea să fie ca ei, dar nu recunosc aceasta deschis.
- O persoană care are curajul de a se ridica şi de a apăra ceea ce crede el că este bine, probabil, va deveni un lider.
IRIMIA AMALIA
0 comentarii:
Trimiteți un comentariu