miercuri, 9 mai 2012

Generaţia tânără a zilelor noastre este imposibil să nu se confrunte cu problema drogurilor. Experienţa practică ne arată că primul contact cu drogul se face fie direct de către individ, fie dintr-o simplă curiozitate, fie prin intermediul colegilor.

Ţinând cont în primul rând de repercusiunile consumului de drog asupra sănătăţii, precum şi de consecinţele asupra relaţiilor interumane şi asupra societăţii, tot mai mulţi ne gândim să luăm din timp o atitudine, pentru prevenirea unei pandemii şi în ţara noastră care până în prezent a participat doar ca o pârghie de tranziţie pentru vest.
Având în vedere că şi în România a început să se formeze o piaţa a drogurilor, iar raportările arată o tendinţă de creştere a fenomenului( creşterea nr. toxicomanilor, creşterea criminalităţii precum şi a nivelului de periculozitate socială) se impun măsuri de prevenire şi de combatere cu o strategie integrată la nivelul controlului social asupra consumului de droguri, profilaxiei şi terapiei medicale cu reintegrarea socială a foştilor consumatori.. Pentru realizarea acestui deziderat este nevoie de o reţea operaţională cu personal calificat pentru terapie şi profilaxie, deoarece se ştie foarte clar că statul singur nu poate să rezolve această problemă, fiind necesară o colaborare fructuoasă a acestuia cu organele locale si organizaţiile nonguvernamentale.   

0 comentarii:

Trimiteți un comentariu